Wycieczka do Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

W środę dnia 13 marca członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Bibliolog” wraz z opiekunem panią Beatą Langer odwiedzili Bibliotekę Główną Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki mieszczącą się przy ulicy Smoleńsk 9. Naszym przewodnikiem po bibliotece ASP była pani dyrektor – mgr Jadwiga Wielgut-Walczak oraz kierownik Gabinetu Plakatów – mgr Krystyna Szczur. Pani dyrektor opowiedziała nam historię powstania biblioteki, a także przedstawiła sylwetkę dra Adriana Baranieckiego, który był fundatorem Muzeum Techniczno-Przemysłowego, a także właścicielem pierwszych zbiorów biblioteki. Ciekawym projektem o którym opowiedziała nam pani dyrektor jest Galeria Jednej Książki. Wystawa ta jest organizowana od jesieni 2005 roku. Galeria ma za zadanie przede wszystkim promowanie sztuki książki. Przedmiotem wystawy jest zwykle książka, która zostaje wybrana z magazynu z wielu tysięcy innych. Obok książek można oglądać prace artystów, którzy są pośrednio zaangażowani w tworzenie książki: są to ilustracje, fotografie, kompozycje przestrzenne, grafiki, obrazy i plakaty. Wiele z tych prac pozostaje już na stałe w zbiorach biblioteki. Jako, ze jesteśmy studentami kierunku, który w naturze ma zainteresowanie biblioteką, książkami i wszystkim tym co z co z nim związane, mieliśmy możliwość zobaczenia pracowni dygitalizacji, a także magazyn plakatów gdzie dowiedzieliśmy się jak są przechowywane i w jaki sposób katalogowane. Ostatnim miejscem podczas oglądania Biblioteki Głównej ASP była wizyta w magazynie fotografii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: Galeria

Urszula Dulęba