Historia Koła Naukowego "Bibliolog" rozpoczyna się w roku akademickim 1978/79. Pierwotnie Koło funkcjonowało w Katedrze Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (później Instytucie o tej samej nazwie). Początkowym celem koła naukowego było rozbudzenie zainteresowań środowiska studenckiego pracą naukowo-badawczą, twórczą, samokształceniową i popularyzatorską. Aby realizować założone cele, członkowie Koła organizowali seminaria naukowe, prezentowali referaty oraz własny dorobek badawczy. Poprzez takie działania zawiązała się współpraca z ośrodkami akademickimi miedzy innymi z Poznania, Warszawy, Kielc czy Olsztyna.
Więcej na temat działalności Koła w tamtym okresie można przeczytać w artykułach umieszczonych w piśmie Uniwersytetu Pedagogicznego "Konspekt".
Koło Naukowe "Bibliolog" od roku akademickiego 2002/2003, który był jednym z najbardziej owocnych lat, prowadziło prężnie swoją działalność. W tym czasie 25 członków z determinacją, zaangażowaniem i pasją reprezentowało Intytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Opiekę nad Kołem sprawowały równorzędnie trzy osoby: dr Lidia Ippoldt, dr Lilia Kowkiel oraz dr Andrzej Dróżdż. Podczas trwania roku akademickiego 2002/2003 Kołu naukowemu udało się zorganizować wycieczkę do Oglęborka, gdzie znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Ponadto organizowane były seanse filmowe. Członkowie Koła zorganizowali również przedstawienie przeznaczone dla dzieci ze szkoły specjalnej przy ul. Praskiej w Krakowie. Należy również wspomnieć, że "Bibliolog" otrzymał nagrodę przyznaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, za organizacje konkursu pt.: "Redagujemy wspólnie Wirtualną Historię Książki i Bibliotek".
Działalność Koła Naukowego "Bibliolog" w następnym roku akademickim była równie prężna. Członkowie Koła mieli przyjemność zorganizować otrzęsiny dla I roku studentów Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, a także zabrać nowych studentów na wycieczkę do muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Cel wycieczki był szczytny. Z jednej strony była to chęć integracji z nowymi koleżankami i kolegami, a z drugiej zdobywanie wiedzy w przyjemny sposób.
"Bibliolog" zawsze bardzo chętnie udzielał się podczas organizacji konferencji. W 2003 roku udało się to dwukrotnie. Pierwszą z konferencji było organizowane od lat przez Uniwersytet Pedagogiczny sympozjum "Kraków - Lwów". W 2003 roku hasło przewodnie brzmiało: "Biblioteki, czasopisma, książki". Druga konferencja w której swój udział miało Koło Naukowe nosiła tytuł: "Życie i dzieło Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego".
9 stycznia 2004 roku miało miejsce walne zgromadzenie, na którym został wybrany nowy zarząd Koła. Przewodniczącą została mianowana Patrycja Hrabiec, zastępcą Kamila Dąbrowa. Funkcję skarbnika objęła Magdalena Chałgasiewicz, sekretarza natomiast Magdalena Adamik.
29 kwietnia 2004 roku "Bibliolog" rozpoczął akcję pod nazwą "Bookcrossing", której celem było propagowanie czytelnictwa poprzez wymianę książek.
Niezwykle korzystny rok 2004 pozwolił członkom Koła zorganizować Bal Cyganerii - pierwszą tego typu imprezę w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.
Ostatnim wydarzeniem z 2004 roku, w którym Koło miało swój udział był Festiwal Nauki, gdzie zostało zaprezentowane średniowieczne skryptorium.
Członkowie Koła Naukowego "Bibliolog" uczestniczyli w kursie HTML, gdzie zapoznali się z tajnikami tworzenia stron WWW.
9 października 2004 roku w strukturze koła powstała sekcja taneczna, w której zajęcia prowadził dr Stanisław Skórka.
4 listopada 2004 odbyła się ogólnopolska konferencja pt. "Biblioteki i informacja w komunikacji społecznej", gdzie "Bibliolog" zaprezentował swoją działalność.
Jak co roku, tak i w 2004 została zorganizowana wycieczka. Tym razem uczestnicy odwiedzili Nagłowice i dwór Mikołaja Reja.
18 listopada 2004 Koło po raz drugi zorganizowało otrzęsiny dla I roku studentów Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.
"Bibliolog" ma także w swoim dorobku akcje charytatywne. W grudniu 2004 roku została zorganizowana akcja o nazwie "Uśmiechnięta Gwiazdka". Studenci pokazywali swoje prace artystyczne, które następnie zostały sprzedane. Za zebrane fundusze zakupiono książki dla "Pogotowia Opiekuńczego" mieszczącego się na ulicy Rajskiej w Krakowie. Rok 2005 nie obył się bez konferencji i imprez rozrywkowych. 25 stycznia miał miejsce półmetek III roku. 20 maja Koło wzięło udział w ogólnopolskiej konferencji pod hasłem "Ośrodki Informacji - rzeczywistość a oczekiwania".
Podobnie jak w roku poprzednim, tak i w 2005 "Bibliolog" był obecny na Festiwalu Nauki odbywającym się na krakowskim rynku. Tym razem tematem przewodnim była postać Harry'ego Pottera.
Nowy rok akademicki ponownie dodał skrzydeł Bibliologom. Członkowie Koła rozpoczęli od konferencji kół studenckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tym razem dyskusja krążyła wokół tematu programu studiów bibliotekoznawczych i realizacji założeń zawartych w tych programach. Ponownie udało się zorganizować wycieczkę, która tym razem zaprowadziła I rok studentów do Cieszyna, miejsca gdzie znajduje się Muzeum Drukarstwa.
2 i 3 grudnia 2005 roku członkowie Koła Naukowego wzięli udział we wrocławskiej konferencji pod tytułem: "Wizja a rzeczywistość - o bibliotekarstwie w XXI wieku".
W związku ze świętami, "Bibliolog" po raz drugi zorganizował akcję charytatywną "Uśmiechnięta Gwiazdka". Tym razem zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zakup książek dla dzieci z Domu Dziecka im. Świętej Ludwiki przy ul. Piekarskiej w Krakowie.
15 grudnia 2005 roku odbyło się walne zebranie Koła. Wybrany został nowy zarząd. Przewodniczącą została Kamila Dąbrowa, jej zastępcą natomiast Urszula Bieńko.
W roku 2006 członkowie Koła uczestniczyli w konferencji pt. "Bibliotekarz - i co dalej?". W tym samym roku po raz kolejny "Bibliolog" reprezentował Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Festiwalu Nauki. Tematem przewodnim było hasło "Przygody Asterixa". 23 maja 2006 Koło Naukowe "Bibliolog" zorganizowało Bal Bibliologa połączony z galą rozdania "Złotego EWOK-a".
Jak co roku, Koło zorganizowało wycieczkę. Miejscem odwiedzin ponownie był Oglęborek, gdzie znajduje się muzeum Henryka Sienkiewicza.
10 grudnia 2006 raz jeszcze miała miejsce akcja "Uśmiechnięta Gwiazdka". W 2007 roku Bibliolog po raz drugi zorganizował Bal Bibliologa.
W dniach 21-23 listopada 2007 członkowie, jak zawsze, pomagali w organizacji i obsłudze Międzynarodowej Konferencji "Kraków - Lwów". 18 19 grudnia 2007 to czas szóstej edycji akcji "Uśmiechnięta Gwiazdka". Pieniądze zebrane ze sprzedaży kartek i ozdób świątecznych zostały przekazane na zakup audiobooków dla Biblioteki Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
W styczniu 2008 roku członkowie Koła zainicjowali seminarium i dyskusję poruszającą temat mężczyzn. Głównymi tezami było: "Jak definiować należy mężczyznę współczesnego?", "Czym różni się od tego sprzed lat?", "Czy pojęcie kryzys męskości jest powszechne i czy można rozważać prawdziwość tego twierdzenia?"
15 maja 2008 roku odbył się Festiwal Nauki. Koło, jak zawsze reprezentowało Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.
Pierwszym wydarzeniem tamtego roku był udział w konferencji "Biblioteka XXI wieku" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. 24 października 2008 roku jedna z członkiń koła naukowego - Natalia Zborowska wygłosiła referat na konferencji "Biblioteka narzędziem komunikacji". Konferencja odbyła się w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Dnia 25 stycznia 2009 roku "Bibliolog" wziął udział w wystawie w Muzeum Historyczno- Misyjnym Księży Misjonarzy w Krakowie. Tytułem wystawy było "Przywrócony blask - konserwacja inkunabułów i starodruków" z Biblioteki Księży Misjonarzy.
W marcu 2009 roku przewodnicząca Koła - Natalia Zborowska reprezentowała Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Targach Edukacyjnych w Krakowie. Największym sukcesem Koła w 2009 roku była organizacja konferencji "Biblioteka - Im lovin it!" z okazji 30-lecia Studenckiego Koła Naukowego "Bibliolog".
Koło Naukowe "Bibliolog" miało przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Agnieszką Fludą-Krokos, które odbyło się w Gabinecie Rycin PAN i PAU w Krakowie. Tematem spotkania były ekslibrisy uczonych oraz instytucji naukowych.
Członkowie Koła po raz drugi odwiedzili Muzeum Historyczno-Misyjne Księży Misjonarzy. Tym razem mieli zaszczyt podziwiać wystawę "Biblia w obrazach". W dniach 5 - 8 listopada 2009 roku członkowie "Bibliologa" jak również studenci Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa byli obecni na 13.Targach Książki w Krakowie.
13 maja 2010 był bardzo pracowitym dniem dla członków Koła "Bibliolog". W dzień Koło reprezentowało Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Festiwalu Nauki - zademonstrowało produkcję miniaturowych książek i zorganizowało warsztaty dla dzieci i młodzieży. W porze wieczornej i nocnej "Bibliolog" uczestniczył w pierwszej "Nocy w Bibliotece" organizowanej przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Pedagogicznego.
15 16 listopada 2011 roku członkowie Koła ponownie pomagają przy organizacji i obsłudze Międzynarodowej konferencji "Kraków Lwów". 3 listopada 2011 przedstawiciele "Bibliologa" uczestniczyli w spotkaniu pod tytułem "Kto się boi braci Grimm?".
3 - 6 listopada 2011 roku osoby należące do Koła, jak również studenci Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa byli obecni na 15. Targach Książki w Krakowie. Wzięli również udział w debatach "Książka w polityce kulturalnej i gospodarczej Krakowa i Małopolski", "Książka - wydawnictwo - uczelnia" oraz "Problemy wydawców książki akademickiej".
25 listopada 2011 roku przedstawiciele Koła - Joanna Hercberg oraz Adrian Tync, wzięli udział w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych "Bibliofil w sieci internetowej".
18 kwietnia 2012 roku odbyła się wycieczka zorganizowana przez dr Agnieszkę Fludę-Krokos do Łańcuta. W wycieczce uczestniczyła dyrekcja instytutu - prof. dr hab. Halina Kosętka, wicedyrektorka Instytutu dr Piotr Krywak, przedstawiciele Koła, a także studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
10 maja 2012 roku członkowie Koła reprezentowali instytut na Festiwalu Nauki. Temat przewodni brzmiał: "Teoria - Poznanie - Doświadczenie".
14 maja 2012 roku odbyła się konferencja "Biblioteka jako przedmiot badań naukowych". Reprezentantami Koła byli: Patrycja Gołąbek, Paulina Knapik, Krzysztof Kwiecień, Jolanta Wnęk.
13 czerwca 2012. Koło Naukowe Studentów Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa "Bibliolog" zajęło II miejsce w Przeglądzie Działalności Studenckich Kół Naukowych UP w Krakowie.
Studenckie Koło Naukowe "Bibliolog". Copyright 2012. Agnieszka Byra