W dniu 24 maja 2013 w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Nowy Świat 69 odbyła się II Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Biblioteki przyszłości, czyli co dalej…?”. Swoje referaty wygłosili członkowie Studenckich Kół Naukowych z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytety Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Nasze Koło Naukowe godnie reprezentowały: Elżbieta Hołody i Paulina Dąbrowska, które przedstawiły referat napisany wspólnie z Krzysztofem Kwietniem: Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie jako przykład biblioteki przyszłości oraz Jolanta Wnęk referatem: Czy taka będzie biblioteka przyszłości? – o działalności MultiCentrum w Skawinie.

Wiele dyskusji wśród uczestników konferencji wzbudziły przede wszystkim e-booki i czytniki – ich wysokie ceny, nikła dostępność i ciągle mała popularność. Smutnym aspektem były również wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów INiB we Wrocławiu dotyczące samokształcenia – okazało się, że studenci rzadko biorą udział w kursach (tylko niecałe 25% badanych), a jeśli już uczestniczą to nie dla zdobycia umiejętności, ale żeby wpisać w CV. Wesołym aspektem konferencji było zaś przedstawienie stereotypów bibliotekarza – czy wiecie, że coraz popularniejszy jest strój na sexy – bibliotekarkę? Można się było również dowiedzieć, że w Australii emitowany jest serial komediowy The Librarians, który miał 3 sezony. Ogólnym wnioskiem, który popłynął z konferencji jest jednak to, co już od dawna było wiadomo, że biblioteka powinna iść z duchem czasu - być miejscem spotkań, ale i nauki. A biblioteki cyfrowe winny być uzupełnieniem, a nie zastępstwem tych tradycyjnych.

Link do planu konferencji: Pobierz tutaj

Jola Wnęk

2013 May 25