"Na ratunek Kresowym zabytkom" - spotkanie z dr Martą Urbańską

10 czerwca o godz. 18.00 w czytelni Biblioteki Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa obyło się spotkanie z dr Martą Urbańską, architektem, historykiem, związaną z Politechniką Krakowską oraz jedną z rozmówczyń Janusza Palucha, autora książki "Wczoraj i dziś. Polacy na Kresach". Pozycja ta, która ukazała się nakładem Małego Wydawnictwa stanowi zbiór wywiadów z ludźmi związanymi z Kresami. Wśród nich swoje miejsce zajęła dr Urbańska. Dzięki współpracy "Bibliologa" i Małego Wydawnictwa udało się zorganizować miłe spotkanie z tą jakże barwną i pasjonującą osobą, poświęcone architekturze kresowym zabytkom i promocji wyżej wspomnianej książki.

Pomimo szalejącej nawałnicy za oknem na spotkanie przybyła spora liczba osób. Można pokusić się o stwierdzenie, że otwarcie spotkania było piorunujące. Dr Langer przywitała gości i tym samym rozpoczęła wieczór, który dla wielu stał się inspiracją do działań. Po krótkim otwarciu głos zabrał Janusz Paluch. Autor książki przedstawił nam krótką historię zainteresowania Kresami w Polsce oraz sylwetki osób, którzy dzielą się swoją pasją na łamach książki, następnie zapowiedział wystąpienie dr Marty Urbańskiej. Z jej opowieści dowiedzieliśmy się o pierwszych wyjazdach studentów do Kamienia Podolskiego oraz o trudach związanymi z renowacjami architektonicznymi. Dzięki prezentacji przygotowanej przez Panią Doktor mogliśmy zobaczyć wspaniałe zdjęcia z ziem kresowych. Usłyszeliśmy także kilka anegdotek związanych z restauracją zabytków oraz licznymi wyjazdami do Kamienia Podolskiego i Lwowa. Całe spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze. Dzięki temu wieczorowi zrozumieliśmy, że warto przecierać szlaki i dbać o dziedzictwo narodowe w każdej postaci. Pomimo, że działalność naszego Koła wiąże się z szeroko pojętą książką mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nawiążemy współpracę z dr Martą Urbańską. Wszak wymiany doświadczeń nigdy dość.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć: Galeria

wiceprezes SKNB Agnieszka Byra