Spotkanie z prof. Andrzejem Dróżdżem

W dniu 20 stycznia odbył się wykład profesora Uniwersytetu Pedagogicznego – pana Andrzeja Dróżdża powiązany z promocją jego najnowszej publikacji zatytułowanej Epitafia i wyrocznie. Szkice o początkach pisma i książki w starożytnej Grecji. Organem odpowiedzialnym za organizację spotkania było Studenckie Kolo Naukowe „Bibliolog”. Wśród słuchaczy przeważali głównie studenci pierwszego i drugiego roku kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo. Nie zabrakło też członków Koła jak również pracowników naszego Instytutu.

Książka Epitafia i wyrocznie porusza tematykę adaptacji pisma fenickiego w Starożytnej Grecji. Osobne miejsce poświęcono roli pisma w obrzędach pogrzebowych oraz kontaktach i konsultacjach z wyroczniami. Autor przyznał, że największe wyzwanie w pisaniu pracy stanowiło zebranie materiałów. Konieczne było wykorzystanie zagranicznej literatury. Profesor zarekomendował również częste sięganie do prac Herodota, uznając go za najlepszego nauczyciela starożytności i wspomniał o zaletach Perseus Digital Library – biblioteki cyfrowej gromadzącej i udostępniającej teksty z okresu starożytności.

Zapraszamy do oglądania zdjęć: Galeria

Marcin Chudoba